Každý může díky mobilní aplikaci pomoci obětem domácího násilí

Mobilní aplikace Bright Sky CZ pro včasné odhalení domácího násilí začala v Česku pomáhat už prvním stovkám uživatelů. Nadace Vodafone u příležitosti Mezinárodního dne žen uspořádala setkání na téma partnerského násilí pro zástupce firem i pro pracovníky ve wellness a beauty sektoru. Přesně 8. března pak na sociálních sítích Nadace Vodafone startuje osvětová kampaň „Řekni to dál“, která upozorňuje na to, že domácí násilí mohou zažívat taky naši blízcí, i když to ani netušíme.

Mobilní aplikace Bright Sky CZ je od ledna letošního roku ke stažení zdarma pro všechny telefony se systémem Android a iOS. Kromě policistů a specializovaných terapeutických poraden či intervenčních center, které aplikaci již používají, ji ale mohou svým klientkám jednoduše doporučit třeba i kosmetičky či manikérky.

„Není našim cílem udělat z kadeřníků či vizážistek psychoterapeuty. Chceme jen, aby věděli, že existuje jednoduchý digitální nástroj v podobě mobilní aplikace, který mohou zmínit klientkám či klientům v nesnadné životní situaci a pomoci jim víc než jen slovem útěchy,“ říká Adriana Dergam,místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone,

„Rozeznat, reagovat a podpořit – v tomto duchu by se měl chovat každý, ať už jde o moji zákaznici, kolegyni nebo sousedku. Oběti domácího násilí často čekají na to, až se jich někdo zeptá, zda jsou v pořádku. Důležité je taky situaci nezlehčovat, nežádat důkazy o násilí a respektovat volbu, i když se oběť rozhodne s násilníkem zůstat,“ říká Zdena Prokopová z organizace ROSA – centrum pro ženy, která se na adaptaci české verze podílela.

Salóny krásy či kliniky estetické medicíny jsou místa, kde zákazníci často sdílejí své osobní příběhy a starosti nebo kde se mohou projevit nějaké známky předchozího fyzického násilí. Díky aplikaci Bright Sky mohou pomoci odhalit první signály násilného vztahu. „Aplikace se mi líbí svojí přehledností a univerzálností. Na naší klinice vyškolíme personál, aby každý poznal signály násilí a nestyděl se říci o aplikaci Bright Sky. Náš tým tak bude nápomocen řešit nejen estetický vzhled, ale i psychickou rovnováhu klienta,“ říká Petra Řehořková, ředitelka kliniky estetické medicíny Petra Clinic.

O tom, že profesionálové z těchto sektorů mohou pomoci svým klientům i jinak, má jasno i kadeřník Tomáš Arsov „Pro své klientky se cítím být nejen kadeřníkem, ale tak trochu i důvěrníkem. Ženy se mi svěřují třeba i proto, že se o svém trápení stydí mluvit se svými blízkými a nechtějí se obrátit na psychoterapeuta. Bright Sky je skvělý nápad a doufám, že pomůže i mým klientkám nebo jejich blízkým.“

V den Mezinárodního dne žen startuje Nadace Vodafone kampaň „Řekni to dál“ na podporu aplikace Bright Sky, která má upozornit především na fakt, že pomoc vyhledá asi jen 10 procent obětí. Do podpory bezplatné aplikace se zapojila herečka Ester Geislerová, britský velvyslanec v Praze Nick Archer, generální ředitel Vodafonu Česká republika Petr Dvořák, Johanna Nejedlová z organizace Konsent, influenceři Michal a David Vaníčkovi (Dva tátové) a další. Cílem kampaně je rozšířit povědomí o tom, co všechno je už násilí a že je normální nabídnout pomoc.

To, že stopy násilí u našich blízkých nevidíme, neznamená, že se nestalo. “Aplikaci Bright Sky CZ vnímáme především jako pomocný nástroj pro oběti domácího násilí, kdy za pomoci této aplikace může každý uživatel vyhodnotit, zda je či není obětí domácího násilí, jednoduchým způsobem zaznamenat a uchovat některé důkazy a snadno vyhledat kontakty na pomáhající organizace. V některých případech může oběti i pomoci v rozhodnutí kontaktovat policii,“ říká Jindřiška Cestrová, kapitánka z Krajského ředitelství Policie Středočeského kraje.

Aplikace vychází z britské předlohy, která byla upravena podle českého právního a skutkového prostředí. Na vývoji se podílel dvacetičlenný tým ze třech zemí složený v Česku ze zástupců Nadace Vodafone, organizace ROSA – Centrum pro ženy, z.s., Ministerstva vnitra ČR a Policie ČR. V aplikaci lze najít i 15 příběhů inspirovaných skutečnými případy, které ukazují příklady stalkingu, obtěžování a sexuálního násilí.

Kromě české aplikace funguje od června 2019 Bright Sky taky v Irsku a od května 2018 existuje ve Velké Británii, kde si ji do telefonů stáhlo už více než 60 000 lidí. V následujících měsíc bude spuštěna verze i v Rumunsku. Ambasadorkou české aplikace Bright Sky je herečka Ester Geislerová.

Posted in Články, Novinky, Pro média, Tiskové zprávy.