Desatero bezpečného používání internetu

Jak se pohybovat v prostředí internetu bezpečněji? Následující seznam není zcela jistě úplný, ale deset zásadních rad vám zprostředkuje:

  1. Hesla. Hesla. Hesla. Už jsme to všichni slyšeli milionkrát – heslo má být dlouhé, má obsahovat různé znaky (čísla, velká/malá písmena, znaky) a nemělo by se opakovat u více účtů. Primárním účelem hesla je, aby bylo bezpečné. Samozřejmě potřebujeme, aby se nám dobře pamatovalo, ale určitě máme dostatečnou paměťovou kapacitu na lepší heslo, než je 1234, 123456 nebo password, což jsou mimochodem nejpoužívanější hesla, která jsou velmi snadno odhadnutelná. Velmi nebezpečné je používat stejné heslo k více účtům. Maminky často používají jako heslo jména svých dětí nebo jejich data narození. Hovoříme-li o obětech domácího násilí, na které největší nebezpečí nečíhá v anonymním kyberprostoru, ale doma, nemá násilný partner složitou cestu k tomu, aby se oběti dostal do účtů a získal tak nad jejím životem ještě větší kontrolu. 
  2. K připojení na internet využívejte pouze ověřené sítě. Pokud se připojujete k veřejným, neprověřeným sítím, zvažte, jaké činnosti chcete vykonávat. Je dobré se vyvarovat jakémukoli zadávání citlivých údajů a platbám. Tyto činnosti vykonávejte jen při připojení na bezpečné sítě. Bezpečnou síť poznáte podle „https“ v adresním řádku a ikonky zámku. 
  3. Používejte antivirové programy, které ochrání vaše elektronická zařízení. Mnohé firmy nabízí základní verze antivirových programů zdarma, takže není třeba se bát vysokých pořizovacích nákladů. Antivirové programy chrání před malwarem, spywarem a dalšími hrozbami.
  4. Založte si více e-mailových adres. Část uživatelů používá jednu adresu pro běžnou komunikaci a druhou zadává např. při nákupech na e-shopech. Po prvním nákupu Vám většina e-shopů začne posílat další nabídky, což je pro mnoho uživatelů obtěžující.
  5. Využívejte v prohlížeči anonymní okna, která neukládají historii vyhledávání. Funkce anonymních oken jsou pomocí pro oběti domácího násilí, které si hledají informace např. týkající se kontaktů na specializované poradny či azylové domy. Pro oběti není bezpečné, aby se jejich násilní partneři dozvěděli o tom, že hledají pomoc nebo způsob, jak ze vztahu uniknout.
  6. Nijak nereagujte na e-maily, kde Vás někdo neznámý vyzývá k platbě za něco, co jste si neobjednali nebo Vás žádá o finanční pomoc, protože se ocitl v obtížné situaci a slibuje, že Vám dluh následně vrátí i s velkými úroky. 
  7. Nechoďte na webové stránky s podezřelým obsahem.
  8. Buďte obezřetní, než si z internetu stáhnete jakýkoli obsah a neotevírejte přílohy v e-mailech, jejichž odesílatele neznáte.
  9. Přemýšlejte nad informacemi, které o sobě na internetu či sociálních sítích sdílíte. Mít na sociální síti, kterou používáte, napsanou adresu bydliště a k tomu aktualizované informace o tom, kdy jste doma a kdy např. na dovolené, není zrovna bezpečné.
  10. Chraňte svoje soukromí – nezadávejte svoje soukromé údaje a zkontrolujte si, kdo všechno může vidět Vaše profily na sociálních sítích. Primární nastavení je, že informace o Vás mohou vidět i úplně neznámí lidé. Pro omezení je nutné změnit nastavení. 

 

Posted in Kampaň, VÍŠ, KDO TĚ SLEDUJE?.