Xem kết quả bóng đá kqbd hôm nay !

10 znaků, že jste ve vztahu s manipulátorem

  1. Je rozdíl mezi tím, co Váš partner říká a jak se chová. Manipulátoři bývají velcí moralisté, kteří s oblibou na všech (kromě sebe) vidí negativní vlastnosti, rádi poukazují na chyby nebo nesprávné jednání druhých. U sebe však špatné chování nevidí. Naopak je manipulátor klidně schopen pronést věty: „Nikdy bych ti neublížil…“, „Dělám to všechno pro tebe, pro nás…“, „Miluji tě…“.
  2. Jste neustále obelhávaná. A nejen Vy. Váš partner lže všem – svým rodičům, přátelům, kolegům. Image Vašeho rodinného života je jedna velká lež. Vypadá to, že lhaní je velký koníček Vašeho partnera. Ve chvíli, kdy jeho lež odhalíte, nepřizná se, z celé situace svou pokřivenou argumentací vyjde bez úhony. Možná dokonce Vy budete ta špatná. Nebo on bude ten chudák a oběť. V jeho lžích se časem začnete ztrácet…
  3. Jste prezentována jako někdo jiný. Váš partner Vás okolí vykresluje tak, jak se mu to hodí. Svým okolím manipuluje tak, aby si o Vás lidé nemysleli nic hezkého.
  4. Cokoliv milujete, je použito proti Vám. Váš partner ví, na čem Vám záleží a obratně z toho vytváří Vaše slabá místa, na která útočí. Ví o Vašich traumatech, mindrácích, špatných zkušenostech i slabých stránkách a po jeho útocích jste čím dál tím zranitelnější.
  5. Za všechno můžete Vy. Váš partner nikdy nepřebírá zodpovědnost za své jednání. Je to další z rozporů v jeho chování. Na jednu stranu se tváří jako sebevědomý suverén, ale když dojde na „lámání chleba“, raději se prezentuje jako ten, kdo je vlastně vláčen jinými lidmi. V jeho logice on za nic nemůže, je do svého chování nucen… výchovou, okolnostmi, Vaším chováním. Jen málokdo se umí přiznat, že násilné chování je jeho vina, jeho zodpovědnost. Jen s takovým přístupem by se dalo pracovat i na změně.
  6. Jste terčem jeho projekcí. Když o Vás partner mluví, popisuje „Vaši“ prolhanost, agresivitu, manipulativnost, zákeřné jednání, vulgární vyjadřování… popisuje svou povahu. Vy máte potřebu se hájit, ospravedlňovat, vysvětlovat.
  7. Máte pocit, že jste sama. Váš partner lhaním, intrikami, manipulací a pletichařením dosáhne toho, že se Vám hroutí mezilidské vztahy a Vy se cítíte čím dál tím víc sama. On ve Vás ten pocit podporuje, opakuje Vám, že máte jen jeho, že ostatní lidé s Vámi nechtějí mít nic společného. Pocity osamění Vás oslabují, uzavíráte se do sebe a trápení Vás víc a víc pohlcuje.
  8. Vaše schopnost se bránit se pomalu, ale jistě hroutí. Manipulátor bývá inteligentní, takže na Vás jde postupně. Krůček po krůčku mění Vaše názory, životní styl. Mnohdy nejsou změny nijak agresivní, ale spíše nenápadné, plíživé. Když manipulátor vycítí, že byste se mohla začít bránit, ubere a dám Vám čas, abyste se uklidnila.
  9. Partner ví, jak si Vás udržet. K tomu mu slouží klidové fáze ve vztahu. V takových chvílích partner ví, co říkat, jak se chovat, co Vám slíbit. Vždycky, když se k Vám chová hezky a vztah se zdá být v pořádku, řeknete si, že už to tak určitě zůstane. Až časem si připustíte, že to není upřímná snaha o nápravu, ale zase jenom promyšlená taktika.
  10. Cítíte se jako blázen. Někdy máte stavy úplného zmatení, kdy nevíte, co je realita, čemu věřit. Pochybujete o svém úsudku. Partner Vás v těchto pochybnostech utvrzuje, opakuje Vám, že Vaše názory nemají žádnou hodnotu.

Mgr. Petra Suchanová, sociální pracovnice , ROSA – centrum pro  ženy, z.s., www.rosa-os.cz

Posted in Uncategorized.