Nejste v tom sama

Stydíte se za to, co Vám děje? Máte pocit, že jste na všechno sama? Myslíte si, že neexistuje žádné řešení? Špatně spíte a nemůžete se soustředit? Říkáte si, jestli si za násilí nemůžete sama? Že kdybyste se víc snažila, že by se partner mohl změnit? Máte pocit, že Vám nikdo nepomůže? Cítíte se bezmocná? Máte strach, co se stane příště? Přemýšlíte se strachem o tom, jak bude partner reagovat, až se vrátí domů? Míváte špatné sny spojené s prožitým násilím? Brečíte v noci, protože nevíte, co bude dál?

Tyto a podobné pocity prožívá mnoho obětí domácího násilí. Vaše reakce, i když jim třeba nerozumíte Vy nebo Vaše okolí, jsou normální reakcí na zátěžovou a traumatickou situaci, kterou prožíváte.

Podle výzkumu, který provedla v roce 2003 Akademie věd České republiky má zkušenost s některou z forem partnerského násilí 38% žen v ČR. Tyto ženy zažily nadávky, ponižování, bití, fackování, škrcení, nucení k sexu.

Násilí na ženách je problém, který existuje od nepaměti, avšak pojmenován byl teprve nedávno. Vyskytuje se ve všech zemích. Např. v Kanadě uvedlo 29% dotázaných žen, že bylo fyzicky napadeno svým současným nebo bývalým partnerem. Ve Velké Británii přiznalo 25% žen, že v průběhu svého života dostalo facku nebo ránu pěstí od svého partnera. V Estonsku se 29% dotázaných dívek obává domácího násilí.

Nikdo nemá právo Vás bít, ponižovat nebo nutit k něčemu, co odmítáte. Pokud se Vám to děje, jedná se o násilí. Přestože se Vám může zdát, že Vaše situace je bezvýchodná, řešení existuje. Pokud se obrátíte na některou ze specializovaných poraden pro oběti domácího násilí, pomohou Vám tam zajistit Vaše bezpečí a najít řešení. Seznam poraden najdete zde .